Rīgā lems par turpmāko tālvadības gaisa kuģu attīstības ietvaru (26.02.2015)
Dažādi / CAA

Rīga, 2015. gada 24. februāris. 5. un 6. martā Rīgā norisināsies augsta līmeņa konference, kas veltīta diskusijām par aviācijas tirgus atvēršanu tālvadības gaisa kuģu sistēmām (RPAS).

RPAS ir dažāda veida gaisa kuģi, kas variē izmēra, celtspējas, lidojuma izturības un ātruma ziņā. Tie var lidot no dažām minūtēm līdz vairākiem mēnešiem, celt pat vairākas tonnas. RPAS attīstība pielīdzināma informācijas tehnoloģiju izaugsmei, kas dažu desmitu gadu laikā strauji attīstījušās, piedāvājot no vienkāršām darbībām līdz sarežģītām operācijām.

Diskusijās uzsvars tiks likts uz tālvadības gaisa kuģu sistēmu drošu un ilgtspējīgu izmantošanu civilajām vajadzībām, ietverot izmantošanas iespējas, ekonomikas izaugsmi šajā jomā, kā arī samērīga, vienota regulējuma aspektus, vienlaikus domājot ne tikai par iespējamo risku un izaicinājumu pārvarēšanu, bet arī sabiedrības interešu aizsardzību.

Turklāt tālvadības gaisa kuģu sistēmu izmantošana aptver plašu loku papildnozaru, gan apkalpošanas un ražošanas sfērās (tehnoloģijas, programmatūras, materiāli, lidojumu vadība, sakari u.c.), gan to pielietojuma ziņā (lauksaimniecība, enerģijas ražošana, sports, žurnālistika, kravu pārvadāšana, kartogrāfija, glābšanas darbi, infrastruktūras apsekošana u.c.)

Rīgas konferences diskusiju mērķis ir radīt priekšnoteikumus vienota regulējuma izstrādei Eiropas Savienībā (ES), lai sekmētu globāli konkurētspējīga un vienota RPAS tirgus attīstību ES, tādējādi veicinot jaunu, drošu un efektīvu pakalpojumu un produktu ieviešanu, radot jaunas darba vietas un sekmējot ekonomiskos ieguvumus.

Konferences ietvaros paredzēti arī praktiskie RPAS demonstrējumi, kā arī izstāde.

Latvijas Republikas Satiksmes ministrija un VAS „Civilās aviācijas aģentūra” sadarbībā ar Eiropas Komisiju (EK) RPAS konferenci rīko Latvijas Prezidentūras ES Padomē ietvaros.

Konference sapulcinās augsta līmeņa viedokļu līderus no ES institūcijām un dalībvalstīm, starptautiskām aviācijas organizācijām, kā arī aviācijas industrijas pārstāvjus. Konferencē piedalīsies Latvijas Republikas satiksmes ministrs Anrijs Matīss, EK komisāre Violeta Bulca, aicināti piedalīties pārstāvji no Eiropas Aviācijas drošības aģentūras (EASA), Eiropas Aizsardzības aģentūras (EDA), Eirokontroles, SESAR, Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (ICAO), Starptautiskās gaisa transporta asociācijas (IATA), u.c., kā arī pārstāvji no tādām pazīstamām kompānijām kā, piemēram, Flying-Cam, Amazone, kā arī Latvijas RPAS industrijas pārstāvji UAV Factory, Drone Technology, Flyvisione un Airdog izgatavotāji SIA "Helico Aerospace Industries".

Ilze Svikliņa
Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr: 67028370, e-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv