Latvija ir paziņojusi par dalību starptautiskajās mācībās VOLCEX 2012/01 (25.04.2012)
Dažādi / CAA

Šonedēļ, laika posmā no 26.aprīļa ( 0600 UTC) līdz 27.aprīlim  (1800UTC) notiks starptautiskas Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (ICAO) organizētas mācības VOLCEX 2012/01 par vulkānisko pelnu izplatību Eiropas reģiona gaisa telpās.

Šoreiz  mācību laikā tiks imitēts vulkāna izvirdums no Azoru salu Sv. Migela salas vulkāna Furnas. Mācību laikā Tulūzas vulkāna pelnu konsultatīvais centrs simulēs vulkāna pelnu izplatību no Azoru salām līdz pat Krievijai, ietverot  28 valstis un 35 Lidojumu informācijas rajonus. Tulūzas centrs katras 6 stundas prognozēs vulkāna pelnu koncentrāciju un to sadalījumu pa lidojumu līmeņiem. Scenārijā paredzēts, ka vulkāna Furnas pelnu izmeši sasniegs  12 000 metrus  jeb 39 400 pēdas virs jūras līmeņa.

Mācību mērķis ir pārbaudīt valstu sagatavotību vulkānisko pelnu izplatības apziņošanai un darbībai šādos ekstremālos apstākļos, iesaistot gan valstu Meteoroloģiskos dienestus, kuru aviācijas sinoptiķi sekotu un uzraudzītu vulkāna pelnu izplatību un izlaistu  attiecīgus brīdinājumus; gan gaisa satiksmes vadības institūcijas, kurās dispečeri sniegtu informāciju par vulkāna pelnu izplatību un pārvirzītu uz citiem maršrutiem; gan aviokompānijas, kuras pieņemtu lēmumus par konkrētu lidojumu veikšanu; gan arī civilās aviācijas autoritātes, kuras galarezultātā pieņemtu lēmumu par savas valsts kompetencē esošās gaisa telpas statusu.

No Latvijas mācībās piedalās VA "Civilās aviācijas aģentūra", VAS "Latvijas gaisa satiksme" un VSIA "Latvijas vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" Aviācijas prognožu daļa jeb Meteoroloģiskās uzraudzības dienests "Rīga", kā arī "Air Baltic". Kopumā mācībās dalību pieteikušas  48 aviokompānijas, tādas kā "Air France", Delta airlines", "Finnair", TNT Airways"  un citas.

Uz šo brīdi Latvija savu dalību ir paziņojusi, izlaižot starptautiskajā sakaru kanālā NOTAM paziņojumu A0151/12 par piedalīšanos VOLCEX 12/01, kā arī brīdinot, ka VOLCEX mācību sakarā visi nosūtītie ziņojumi ir tikai mācību nolūkiem.